Archipelag Brijuni

Wyspi Brijuni Archipelag Brijuni składa się z 14 niezamieszkałych wysp i wysepek. Łączna powierzchnia całego archipelagu wynosi około 34 kilometrów kwadratowych i stanowi wyjątkowe połączenie walorów naturalnych i dziedzictwa historyczno-kulturowego. Największą wyspą jest Veli Brijun, na którym znajduje się Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi około 6 kilometrów kwadratowych, zaś wybrzeże ciągnie się przez 24 km. Kolejna wyspa nazywa się Mali Brijun, zajmuje powierzchnię około 1 kilometra kwadratowego, a długość linii brzegowej wynosi ok. 8 km. Pozostałe wyspy są znacznie mniejsze. Najwyższy szczyt archipelagu Brijuni wznosi się zaledwie na 55 m. Autochtoniczna roślinność, wyjątkowo dobrze zachowana makia śródziemnomorska, łąki, na których beztrosko pasają się jelenie szlachetne, daniele, muflony, zebry, owce somalijskie, indyjskie krowy, wielbłądy jednogarbne, lamy i słonie... Interesujący jest także fakt, że na wyspie Veli Brijun znaleziono aż 200 śladów dinozaurów.
Wszystko to stanowi elementy krajobrazu Parku Brijuni, a zarazem i programu wycieczki.
W byłej Jugosławii Brijuni były symbolem statusu, a spotykali się tu najbardziej wpływowi członkowie Komunistycznej Partii Jugosławii, prowadzonej przez Josipa Broza - Titę. Po jego śmierci w 1980 roku zaczęto rozpatrywać opcję zmiany przeznaczenia archipelagu na destynację turystyczną. Park Brijuni został otwarty dla zwiedzających dopiero w 1983 roku i od tej pory stanowi żelazny punkt programu w ofercie turystycznej regionu. W dalszym ciągu Brijuni są synonimem bogactwa, znaczenia i statusu. Także obecnie prezydent Chorwacji organizuje tutaj spotkania z dygnitarzami, podejmuje ambasadorów. Chorwacki rząd ma do dyspozycji 6 rezydencji. Zwykli zjadacze chleba mogą wynająć np. obiekt "Bijela Vila", za 13500 kn dziennie.

Zwiedzanie Parku Narodowego Brijuni

Brioni islandsPo przyjeździe do Parku Narodowego goście zasiadają w kolejce elektrycznej, dzieki której zwiedzają najbardziej oddalone wykopaliska archeologiczne: zatokę Verige z pozostałościami rzymskiej wiejskiej willi (Villa Rustica) z I w.n.e. Droga wiedzie przez park safari, gdzie w zgodnej komitywie żyją zwierzęta afrykańskie. Po przejażdżce kolejką elektryczną przychodzi kolej na spacer z przewodnikiem. Goście zwiedzają Muzeum Archeologiczne wyspy, które znajduje się w weneckiej twierdzy z 16 wieku oraz mały gotycki kościół św. Germana z 15 wieku, ze stałą ekspozycją kopii fresków i istryjskich zabytków zapisanych głagolicą. Następnym punktem programu jest zwiedzenie okazów przyrodniczych i wystawy „Tito na archipelagu Brijuni” (Zwiedzanie razem z przerwą trwa ok. 3,5 h).

Cena i długość wycieczki zależą od miejsca, z którego impreza się zaczyna. W 2019 r. najdroższy bilet dla osoby dorosłej koszta 485 kn (podróż autobusem i statkiem z dowolnego miasta na wybrzeżu od miasta Umag do Rovinja), z wliczonym biletem wstępu do parku narodowego (210 kn-można zarezerwować w naszej agencji). Dla grup można zorganizować wycieczkę z przerwą na plażowanie, ale bez odwiedzin w parku narodowym, albo rejs panoramiczny.

 

Perla and MatekWYCIECZKA STATKIEM MATEKStatek Matekgorni pokladStatek MelisaMelisa - otwarte morzeStatek LoznaParty boatStatek Matek

LimRovinjPływanie w Lim fiordu

Sveta FumaWyspa Sveti Nikola, niedaleko PorecWewnątrz kościoła Sveta Eufemia


Aby uzyskać więcej informacji, proszę o kontakt telefoniczny, +385989485604 - Renata (+38598232083 – Nenad), lub wysłać zapytanie (mail) w języku angielskim, niemieckim lub włoskim.
O nas, (EXCURSIONS AND SERVICES HEINRICH). Ogólne warunki.