Przyczyną następującym wyjątkiem, że zaleca się jazdy autobusem, jest nieporównywalne piękno Jeziora Plitwickie. Tutaj jest również mała przejażdżka motorówką po jeziorze Kozjak.

 

Park Narodowy Jeziora Plitwickie.

 

Jeziora Plitwickie, wodospady Park Narodowy Jeziora Plitwickie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku jako “wyjątkowy fenomen przyrodniczy, rejon wyjątkowego piękna i wartości estetycznych“. Jest to najjaśniej błyszczący diament wśród wszystkich chorwackich zakątków przyrodniczych.

Pomiędzy rokiem 1962 i 1968 w Chorwacji nagrywano znaczną część filmów realizowanych na motywach powieści Karola Maya. Także najbardziej znany film z tej serii - "Skarb Srebrnego Jeziora" (w oryginale: "Schatz im Silbersee") był kręcony w kilku miejscach Plitwickiego Parku Narodowego. (W filmie jezioro Kaluđerovac było inspiracją dla Srebrne Jezioro). W czasach socjalizmu i dyktatury marszałka Tity w byłej Jugosławii, kiedy podział na świat Wschodu i Zachodu był bardzo widoczny, jugosłowiańsko-niemiecka koprodukcja filmowa wywołała sporą sensację. Wpłynął na to przede wszystkim fakt, że na terenie byłej Jugosławii oraz całego Bloku Wschodniego wciąż akcentowano rolę Niemiec w czasie drugiej wojny światowej, zarówno w mediach, jak i filmach oraz w programach szkolnych**. Właśnie dlatego ta koprodukcja filmowa wywołała spory szok po obu stronach żelaznej kurtyny: zarówno tej wschodniej, jak i zachodniej. W ten sposób doszło też do eksplozji popularności Jezior Plitwickich na całym świecie.

Plitvice stały się pierwszym Chorwackim Parkiem Narodowym już w 1949 roku, dzięki pięknu przyrody, będącemu jednocześnie fenomenem krasowej hydrografii. Niepowtarzalną plitwicką galerię tworzy 16 jezior, znanych z tego, że stale zmieniają swój kolor – od turkusowego do zielonego, szarego albo niebieskiego, powstałych w wyniku procesów naturalnych z progów tufowych oraz wodospady, środowisko leśne i zwierzęce. Dzięki niemal ośmiu kilometrom ścieżek i drewnianych mostków, przejażdżkom elektrycznym stateczkiem i kolejką odwiedzający mają możliwość spotkania tego niepowtarzalnego fenomenu wody i krasu w sposób bliski i bezpośredni.

Dla grupy wycieczki z Istrii i okolicy miasta Rijeka: Zwiedzanie parku trwa okolo trzy i pół godziny. Bus, przewodnik, obiad, i wejście do Parku Narodowego (180 HRK = 24 euro) są wliczone w cenę. Zalecane jest sportowy, wygodne ubranie i solidne buty. Wycieczka nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 4 lat.

 

** Uporczywe i długotrwałe wymyślanie nieprzyjaciół nie poprawiło jakości życia w byłej Jugosławii, ale na pewno pomogło tworzeniu narodowej paranoi, która stała się jednym z powodów wojny i rozpadu tego nieszczęsnego kraju.


Jeziora Plitwickie są unikalne w zimie iw lecie.
Jest to niewątpliwie największa atrakcja w Chorwacji.
W 2017 roku liczba odwiedzających podszedł do 1,7 miliona.

Jezioro i wodospad, potem znowu ...Trasa przez wodęStrumienie przepływające przez lasWoda i drzewo, i następnie ponownie.


Aby uzyskać więcej informacji na temat wycieczek, zadzwonić bezpośredni Renata na +385989485604 (Nenad na +38598232083) lub wysłać zapytanie (angielski, niemiecki, włoski). O nas.